събота, 1 декември 2012 г.

Услужливата памет и тестовете по математика

Знаете, че тестовете по математика са един начин, по който се прави една по-комплексна и пълна оценка на това, което ученикът е научил по време на уроците и самостоятелната си подготовка по математика. Вътре има задачи, които проверяват и теоретичните ви знания, тоест изпробват и усилията, които сте положили в усвояването на теорията, но и силата на паметта ви, такива, които проверяват аналитичното ви мислене, съобразителността ви и много други неща. Предполагам, повечето от вас знаят, че едно от важните качества на човешката памет е нейната услужливост. Или казано на разбираем език, способността на паметта да ти подаде знанията, които имаш, в момента, когато ти трябват. И няма спор, че ако човек притежава силно услужлива памет би се справил много по-добре при решаването на който и да е изпитен тест по математика. Услужливата памет понякога може да изкара на въоръжение знания, за които даже на съзнателно ниво сме забравили, че някога сме усвоявали, може да ни накара да си спомним в най-сюблимния изпитен момент знания, придобити преди десетина-петнайсет години и непреговаряни. Обратното на услужливата памет е неуслужливата. Тя със сигурност не е добър приятел по време на изпит по математика и в стресови ситуации. Неуслужливата памет може да откаже да ни помогне със знания, които сме усвоявали или преговаряли буквално дни преди изпита. Лошата новина е, че никой не може да си избира каква точно да му е паметта. Добрата е, че както всичко и неуслужливата памет подлежи на дресировка. Но и при нея, както и при всичко, свързано с математиката, се иска постоянство и усилия:)

събота, 24 ноември 2012 г.

Учителят по математика трябва да е новатор

Мисля, че Наполеон беше казал, че с развитието и просперитета на математиката е свързано и благоденствието на държавата. Не съм сигурен какво точно е имал предвид, много е вероятно връзката между математиката и благоденствието на държавата да е намирал във факта, че няма военна стратегия и тактика, където да не се използват и математически познания:) А не е изключено да е имал предвид и това, което днес имаме предвид, когато определяме математиката като важна и фундаментална за развитието на обществото наука. Което прави много съществена и отговорна ролята на учителя по математика. Излиза, че той не просто е човекът, който ще ни подготви за това да се справяме добре с математическите задачи и математическите тестове, а е човекът, който осигурява благоденствието на обществото:) Това, разбира се, в рамките на шегата. Иначе мисията на учителя по математика е не просто всеки ден да влезе в час и да си преподаде урока. По един и същи начин във всеки клас, със всички ученици. Не. В пространството на урока по математика той трябва да създава собствена визия, да въвежда свои новости, да прави свои малки открития и именно с тях да насочва информацията индивидуално и да я съобразява с потребностите на всеки отделен ученик. Да използва функционалностите, които предлагат модерните технологии като Kandidat.bg. От всеки урок той трябва да създава нова образователна реалност. Защото от математиката може да се направи интересна наука само когато се използват непланираните и неочаквани ситуации по време на урока, когато учителят е достатъчно добър да се възползва от тях и да ги впрегне, за да засили интереса на учениците си.

неделя, 18 ноември 2012 г.

Трябва ли да знаем таблицата за умножение?

Във времената на лаптопи, часовници с многобройни функции като компютри, айфони, таблети и прочие чудеса на техниката, всеки съвременен младеж ще ви зададе въпроса – за какво точно ми е нужно да се напрягам, да губя ценно време и нерви и да уча таблицата за умножение, при положение, че винаги машината може да направи сметката вместо мен. Трудно се изкарват аргументи срещу някой, който е решил да спести усилия. Но ще се опитам. И първият ми аргумент е, че по принцип обучението, без значение дали по математика, или по някой друг учебен предмет е усилие, а усилието възпитава. Второ, развива паметта, а оттам и мисловната дейност, калява волята. А питам ви къде без развита памет и воля ще стигнем в математиката. Даже и решението на най-простата математическа задача или на най-елементарния математически тест изисква един обем от запаметени знания, без които няма как да минем, както и изисква калена воля и упоритост – защото, математиката не е от нещата, които винаги ни се получават от първия път. Понякога, за да стигнем до верния отговор и до добри резултати, трябват няколко опита. Какво става, ако нямаме необходимият набор от знания и калена воля – отказваме се. И не успяваме. Ето това е дълбокият смисъл на усвояването на което и да е знание – да тренираме ума, да калим волята, за да можем да успеем. Иначе то е ясно, че винаги може да погледнем в интернет. Но само с поглеждане не става, трябва си и акъл. А акълът се развива – цял живот.

неделя, 11 ноември 2012 г.

Дистанционно обучение по математика

За учениците от големите градове, които имат проблеми с подготовката си за часовете по математика, или пък за матурата, или пък биха искали да кандидатстват във висше учебно заведение специалност, за която се държи изпит по математика, възможностите за допълнителна подготовка са много. Частни уроци при университетски преподаватели, курсове в реномирани частни центрове и т. н. Задавали ли сте си въпроса обаче какво прави един ученик от малко населено място, който има интереси в областта на математика, иска да задълбочи познанията си и да се развива. Но няма при кого. Знаете, че при учителя по математика в училище – не става, има конфликт на интереси. Да се разчита, че в някакво много малко градче или селце специалистите по математика, които могат да окажат наистина качествена помощ са много, е наивно. Ето в такива моменти си мисля, че е истинско щастие, че живеем в ерата на интернет. Така наистина вече може да се говори, че при добро желание всеки би могъл да има, да кажем, равен достъп до една качествена подготовка за матурата си по математика или пък за кандидатстудентския си изпит по математика. Редица учебни центрове предлагат такова дистанционно обучение. Не са малко и преподавателите, които практикуват обучение, използвайки различните възможности, които предоставя интернет. Така че в ерата на интернет, никак не е задължително някой гениален български математик да се роди в центъра на София. Стига да има желание, човек може да развива математическите си заложби във всяко едно кътче на България – даже и в най-затънтеното.

събота, 3 ноември 2012 г.

Ползата от изучаване на математика

Полза има от изучаването на всяка наука, разбира се, но тъй като моят блог е за математика, аз ще ви изложа доводите си за това, защо смятам, че математиката е е особено полезна наука, даже и никога да не стане професионална съдба на ученика. За това, че развива логическото мислене, ще се сети всеки. Аз обаче искам да обърна внимание на острата необходимост да сме на ти с математическите формули, основни математически понятия и задачи, за да може да усвоим пълноценно някои от най-често употребяваните и изискваните от работодателите компютърни програми. Да започнем от най-елементарното – няма офис длъжност, за която едно от задължителните условия да не е отлично владеене на програмите от офис пакета на Майкрософт. Най-често Уърд и Ексел. Уърд е текстообработваща програма и там освен да разпознавате числата и цифрите, повече математически знания няма да са ви необходими. Но Ексел – да си го кажем направо – си е чиста математика. Да, като всяка компютърна програма, може да научиш механично някакви операции и да се оправяш на някакво елементарно ниво, но без да имаш основни познания за числа, математически задачи и формули, няма как да усвоиш програмата на едно приемливо ниво и да използваш в пълна степен възможностите, които тя предлага. Да не говорим пък за редица графични програми, ползвани от дизайнери, архитекти и проектанти, че даже и от обикновени консултант продавачи в мебелни магазини – няма как без математика. Затова – даже и да нямате никакви тежнения и амбиции за развитие в областта на математиката, залягайте над математическите задачи и тестове – със сигурност ще са ви само от полза.

събота, 27 октомври 2012 г.

Учителите могат да направят и най-скучната наука привлекателна

Предполагам всички ще се съгласите с мен, че е има огромно значение какъв е подходът на учителя по време на уроците по математика и особено когато става въпрос за ученици в малките класове, за да може да ги привлече към иначе славещата се като скучна математика. Животът е странно нещо и така се случи, че тия дни попаднах в обща компания с една учителка по физика от Сопотска професионална гимназия и тя с такъв ентусиазъм ми обясни как по някаква европейска програма са изпратили нея и други нейни колеги физици на нещо като курсове за квалификация и са посетили лабораториите на ЦЕРН – сигурно всички сте чели за ядрения ускорител, за скорошното съобщение, че учените от ЦЕРН са открили нова субатомна частица, която може да е изиграла ключова роля във формирането на Вселената. Слушах я тази жена колко вдъхновено и интересно говори и си мислех, че ако съм й ученик, колкото и да не обичам физиката, ще я заобичам. Та си мисля, че в обучението по математика е особено важно да се има предвид, че и учителите трябва да бъдат обучавани постоянно, да бъдат изпращани на интересни места, места, където могат да повишат своята квалификация. Понякога един интересен разказ на учителя по математика в началото на часа може да предизвика неподозиран интерес у учениците и да ги накара да погледнат с друго око на урока по математика. Защото няма скучна задача по математика, няма скучен тест по математика, има скучно преподаване и учители, които не могат да предизвикат интереса.

петък, 19 октомври 2012 г.

Текстова задача – ризи и костюм

Днес продължаваме със заниманията си по математика, само че този път ще ви предложа една текстова математическа задача, която условно може да наречем “Ризи и костюм”. Ето я и нея: седем ризи са по-евтини от един костюм с 9%, с колко процента 11 ризи са по-скъпи от един костюм. Преминаваме към обмислянето на задачата. Приемаме, че една риза струва х лева, а един костюм у лева. Седем ризи са по-евтини от един костюм с 9%, следователно стойността на седем ризи съставлява  100-9=91% от стойността на един костюм. Нека да запишем уравнението:
7х=91/100y
7х=0,91y
x=0,13y
Така ние изясняваме каква част от стойността на костюма съставлява стойността на една риза. Но това, което всъщност ни интересува, е с колко процента 11 ризи са по-скъпи от един костюм. Затова трябва да умножим двете страни на равенството по 11. Ето какво се получава: 11х=1, 43 y=143/100 y. Ако приемем, че стойността на един костюм е 100% , то съвсем очевидно е, че единайсетте ризи ще са по скъпи от един костюм с 43%. Това е и отговорът.
Както виждате, изпълнявам си обещанието да ви предлагам различни съвети и математически задачи. Както неведнъж вече е ставало дума, математиката е наука, която изисква системни усилия и постоянство. Затова очаквайте скоро пак да ви провокирам с интересна задача – само така, с упражнения, ще е сигурно, че няма да срещнете трудност при решаването и на най-сложната задача, на най-заплетения тест по математика. До скоро от мен бъдете сигурни, че скоро ви чакат нови математически изпитания.

петък, 12 октомври 2012 г.

Как да решаваме задачи по математика – 4

Здравейте, математици! Ето че дойде денят на истината и днес ще сложим точка на съветите за това, как трябва да подхождате при решаването на задачи и тестове по математика. Точка, но засега. Разбира се, че после пак ще продължим със съвети или информация, която да ви е полезна при справянето със с математически задачи от всякакъв характер. Та бяхме стигнали дотам, че започнахме размисъл върху това, как се решават рационални уравнения – каквото се оказа нашето. И така, за да решим тази математическа задача, трябва да пренесем всичките слагаеми вляво и да приведем дробите до общ знаменател. Вземаме предвид, че числата 98 и 7 са кратни на 7. За да опростим решението, разделяме двете части на уравнението на 7. И получаваме следното: 14/x=14/(x+7)+1
След което пренасяме всички слагаеми вляво, привеждаме ги към общ знаменател и приравняваме числителя на нула. Какво се получава в числителя: 14(x+7)-14x-x(x+7)=0
Разкриваме скобите и така даваме подобни слагаеми и решаваме квадратно уравнение – неговите корени са -14 и 7. Числото -14 не подхожда на условието на задачата, тъй като скоростта трябва да е положителна величина. Още веднъж прочитаме условието на задачата и го съотнасяме, към величината, която сме открили: за неизвестна ние приехме скоростта от т. А до т. Б и именно тази стойност трябва да се намери.
Отговор: 7 км/ ч.
И накрая нека като извод да отбележим, че разбихме целия път, по който решихме математическата задача, на малки стъпки и на всяка стъпка се съсредоточавахме върху обмислянето на конкретното действие. И именно след това обмисляне преминавахме към следващата стъпка. Това е правилният начин за решаване на математически задачи и математически тестове – когато не сме сигурни какво трябва да направим, решаваме каква малка стъпчица да предприемем, а после мислим за следващата.

понеделник, 1 октомври 2012 г.

Как да решаваме задачи по математика – 3

Здравейте, математици. Както ви обещах, ще покоряваме математически върхове, а това е третата част по въпроса за решаване на задачи. След времето за размисъл днес пак поемаме нагоре. И така предния път стигнахме до стъпка 7 и ви оставих да помислите как да изразим третата величина – движение – чрез първите две. Как ще стане това. Времето, за което велосипедистът изминава разстоянието от точка А до точка Б е равно на 98/x, а времето, за което изминава разстоянието в обратната посока е 98/(x+7)+7 – нека да си припомним, че по време на пътя си от точка Б до точка А велосипедистът направи седемчасов престой, тоест във времето тук трябва да бъде включено както и времето за предвижване, така и времето на престоя. Съставяме уравнение, за време. За целта още веднъж прочитаме много внимателно математическата задача и какво точно се казва в нея за времето. И виждаме, че велосипедистът взема обратния път за същото време, за което е стигнал от точка А до точка Б. Тоест времето натам е равно на времето на обратно. Приравняваме двете времена и така получаваме уравнението

 98/x=98/(x+7)+7

След което още веднъж проверяваме стойностите на величините, които влизат в уравнението – трябва да е сигурно примерно, че не прибавяме към километрите часове.

И вече след като сме проверили всичко, спокойно може да преминем към стъпка 8, а именно решаването на уравнението. За целта първото нещо, което трябва да определим, е какъв е типът на уравнението. Виждаме, че неизвестното е в знаменателя, което ни дава основание да направим извода, че това е рационално уравнение. Да имате идея как се решават рационални уравнения?! Май пак ще трябва да ви дам време за размисъл. Така е със задачите по математика – без мислене не става. Така че оставям ви и до скоро.

вторник, 25 септември 2012 г.

Как да решаваме задачи по математика – част 2

Здравейте, математици! На линия ли сте? Защото днес продължаваме. Стъпка по стъпка, както се пее в една песен. Та така предния път стигнахме до точка 3, където обозначихме стойностите на всяка една променлива, влизаща в уравнението. Време е да продъжим със
Стъпка 4. Записваме всички числа от условието на задачата, записваме какво те обозначават, както и техните мерни единици.
98 км – разстоянието между градовете
7 км/ч –  с толкова по-висока е скоростта на велосипедиста по обратния път, отколкото скоростта от точка А до точка Б.
7 часа – времето за престой на велосипедиста, през това време той не е в движение
Стъпка 5. Още веднъж много внимателно прочитаме въпроса на задачата. Внимателното четене на условието и въпроса е едно от важните неща, без които няма как да се справим успешно с която и да е задача или тест по математика.
6. Решаваме коя стойност ще приемем за неизвестно. Трябва да приемем за неизвестно тази величина, която трябва да разберем от задачата. В случая това е скоростта на велосипедиста от точка А до точка Б. И така, ако скоростта на велосипедиста от  А до Б е равна на х. Тогава, щом скоростта на велосипедиста по обратния път е със 7 км/ ч. по-висока, тя е равна на х+7
Стъпка 7. Вече дойде време да съставим уравнение. За да направим това, ние трябва да изразим третата величина движение (време) чрез първите две.
Помислете спокойно как ще стане това – до следващия път. Както ви казах в началото стъпка по стъпка. Върховете в математиката се изкачват така. Гигантският слалом е за нанадолнището:)
А до тогава, ето ви и един интересен видеоурок, никога не боли да си припомним някои неща:

вторник, 18 септември 2012 г.

Как да решаваме задачи по математика

Често, когато започнат да решават тестове по математика, учениците изпадат в ступор – в главата им се разнася мъгла, мислите се разбягват в различни посоки и събирането им изглежда невъзможно. Днес искам да ви покажа с конкретен пример какви прости стъпки трябва да направите, за да съберете мислите си в главата и да решите правилно определена задача по математика.

А задачата е: Велосипедист се движи с постоянна скорост от град А до град Б, разстоянието между които е 98 км. На следващия ден той се връща по същия маршрут, но скоростта му е със 7 км/ч по-висока. По пътя той прави 7-часов престой – в резултат той губи на връщане същото време като при придвижването си от точка А до точка Б. Намерете скоростта на велосипедиста от точка А до точка Б, като отговорът трябва да бъде в км/ч.

1. Първото нещо, с което трябва да започнем при решаването на която и да е математическа задача, е да я прочетем много внимателно. По възможност няколко пъти.
2. Второто нещо е да определим за какъв процес става въпрос в задачата и какви формули трябва да използваме, за да обозначим този процес. Записваме тези формули. В дадения случай става въпрос за задача за движение и формулата, която описва процеса движение, е S=vt
3. Преминаваме към обозначаването на стойностите на всяка променлива, която влиза в състава на уравнението:
S – разстояние – км
v- скорост – км/ч
t – време – ч

Обозначаването на тези стойности ще ни помогне при проверката на формулата, която ще се получи.
Справихте ли се дотук? Погледнете пак внимателно, проверете дали всичко е точно, за да сте напълно сигурни за следващия път, когато ще продължим с решението и с други тестови задачи :)

четвъртък, 13 септември 2012 г.

Добре дошли в блога за тестове по математика

Здравейте и добре дошли в моя блог за тестове по математика! Казвам се Радослав Валериев и математиката ми е хоби от дете. Реших да направя този блог, за да споделям задачи и тестове от изпити, които редовно решавам, и да бъда в помощ на кандидат-студенти и зрелостници в нелеката им задача да изучат и приложат тази естествена наука!

Ще се радвам ако имам обратна връзка от вас под формата на коментари, в които можете да споделята какви задачи или тестове желаете да видите, кое ви затруднява или не разбирате изобщо, може да публикувате задачи, които да разглеждаме и решаваме заедно.

Аз съм сигурен, че в 21-век глобалната мрежа позволява много по-лесно учене и възприемане на иначе сложни концепции. Да стоиш вкъщи и да учиш може да бъде свобода от дразнители и стрес, каквито има в училище. Ако пък се случи да пропуснете няколко урока заради травма или настинка, и учителят няма време да ви ги обясни лично, тогава също Интернет може да се окаже идеалния източник да си наваксате!

Математиката е красива, интересна и забавна наука, ако не я натоварваме със стреса от това - ще успеем ли или няма да успеем да влезем в университета и специалността, която ни се иска. Ще вземем ли матурата с над пет и петдесет, за да се класираме? Ако успеете да се освободите от тези очаквания и мъчения над бъдещето, може и наистина да се захласнете по предмета, а накрая да се справите перфектно без дори да сте се напрягали. Аз съм жив пример за това, при много мои съученици и състуденти положението беше същото.

За следващия материал в блога ще подготвя някои задачки и тест, с които да започнем нашата съвместна, безплатна работа-забавление. Дотогава можете да се подготвяте за входното ниво :) На добър час през новата учебна година!