събота, 24 ноември 2012 г.
Учителят по математика трябва да е новатор
Мисля, че Наполеон беше казал, че с развитието и просперитета на математиката е свързано и благоденствието на държавата. Не съм сигурен какво точно е имал предвид, много е вероятно връзката между математиката и благоденствието на държавата да е намирал във факта, че няма военна стратегия и тактика, където да не се използват и математически познания:) А не е изключено да е имал предвид и това, което днес имаме предвид, когато определяме математиката като важна и фундаментална за развитието на обществото наука. Което прави много съществена и отговорна ролята на учителя по математика. Излиза, че той не просто е човекът, който ще ни подготви за това да се справяме добре с математическите задачи и математическите тестове, а е човекът, който осигурява благоденствието на обществото:) Това, разбира се, в рамките на шегата. Иначе мисията на учителя по математика е не просто всеки ден да влезе в час и да си преподаде урока. По един и същи начин във всеки клас, със всички ученици. Не. В пространството на урока по математика той трябва да създава собствена визия, да въвежда свои новости, да прави свои малки открития и именно с тях да насочва информацията индивидуално и да я съобразява с потребностите на всеки отделен ученик. Да използва функционалностите, които предлагат модерните технологии като Kandidat.bg. От всеки урок той трябва да създава нова образователна реалност. Защото от математиката може да се направи интересна наука само когато се използват непланираните и неочаквани ситуации по време на урока, когато учителят е достатъчно добър да се възползва от тях и да ги впрегне, за да засили интереса на учениците си.
неделя, 18 ноември 2012 г.
Трябва ли да знаем таблицата за умножение?
Във времената на лаптопи, часовници с многобройни функции като компютри, айфони, таблети и прочие чудеса на техниката, всеки съвременен младеж ще ви зададе въпроса – за какво точно ми е нужно да се напрягам, да губя ценно време и нерви и да уча таблицата за умножение, при положение, че винаги машината може да направи сметката вместо мен. Трудно се изкарват аргументи срещу някой, който е решил да спести усилия. Но ще се опитам. И първият ми аргумент е, че по принцип обучението, без значение дали по математика, или по някой друг учебен предмет е усилие, а усилието възпитава. Второ, развива паметта, а оттам и мисловната дейност, калява волята. А питам ви къде без развита памет и воля ще стигнем в математиката. Даже и решението на най-простата математическа задача или на най-елементарния математически тест изисква един обем от запаметени знания, без които няма как да минем, както и изисква калена воля и упоритост – защото, математиката не е от нещата, които винаги ни се получават от първия път. Понякога, за да стигнем до верния отговор и до добри резултати, трябват няколко опита. Какво става, ако нямаме необходимият набор от знания и калена воля – отказваме се. И не успяваме. Ето това е дълбокият смисъл на усвояването на което и да е знание – да тренираме ума, да калим волята, за да можем да успеем. Иначе то е ясно, че винаги може да погледнем в интернет. Но само с поглеждане не става, трябва си и акъл. А акълът се развива – цял живот.
неделя, 11 ноември 2012 г.
Дистанционно обучение по математика
За учениците от големите градове, които имат проблеми с подготовката си за часовете по математика, или пък за матурата, или пък биха искали да кандидатстват във висше учебно заведение специалност, за която се държи изпит по математика, възможностите за допълнителна подготовка са много. Частни уроци при университетски преподаватели, курсове в реномирани частни центрове и т. н. Задавали ли сте си въпроса обаче какво прави един ученик от малко населено място, който има интереси в областта на математика, иска да задълбочи познанията си и да се развива. Но няма при кого. Знаете, че при учителя по математика в училище – не става, има конфликт на интереси. Да се разчита, че в някакво много малко градче или селце специалистите по математика, които могат да окажат наистина качествена помощ са много, е наивно. Ето в такива моменти си мисля, че е истинско щастие, че живеем в ерата на интернет. Така наистина вече може да се говори, че при добро желание всеки би могъл да има, да кажем, равен достъп до една качествена подготовка за матурата си по математика или пък за кандидатстудентския си изпит по математика. Редица учебни центрове предлагат такова дистанционно обучение. Не са малко и преподавателите, които практикуват обучение, използвайки различните възможности, които предоставя интернет. Така че в ерата на интернет, никак не е задължително някой гениален български математик да се роди в центъра на София. Стига да има желание, човек може да развива математическите си заложби във всяко едно кътче на България – даже и в най-затънтеното.
събота, 3 ноември 2012 г.
Ползата от изучаване на математика
Полза има от изучаването на всяка наука, разбира се, но тъй като моят блог е за математика, аз ще ви изложа доводите си за това, защо смятам, че математиката е е особено полезна наука, даже и никога да не стане професионална съдба на ученика. За това, че развива логическото мислене, ще се сети всеки. Аз обаче искам да обърна внимание на острата необходимост да сме на ти с математическите формули, основни математически понятия и задачи, за да може да усвоим пълноценно някои от най-често употребяваните и изискваните от работодателите компютърни програми. Да започнем от най-елементарното – няма офис длъжност, за която едно от задължителните условия да не е отлично владеене на програмите от офис пакета на Майкрософт. Най-често Уърд и Ексел. Уърд е текстообработваща програма и там освен да разпознавате числата и цифрите, повече математически знания няма да са ви необходими. Но Ексел – да си го кажем направо – си е чиста математика. Да, като всяка компютърна програма, може да научиш механично някакви операции и да се оправяш на някакво елементарно ниво, но без да имаш основни познания за числа, математически задачи и формули, няма как да усвоиш програмата на едно приемливо ниво и да използваш в пълна степен възможностите, които тя предлага. Да не говорим пък за редица графични програми, ползвани от дизайнери, архитекти и проектанти, че даже и от обикновени консултант продавачи в мебелни магазини – няма как без математика. Затова – даже и да нямате никакви тежнения и амбиции за развитие в областта на математиката, залягайте над математическите задачи и тестове – със сигурност ще са ви само от полза.
Абонамент за:
Публикации (Atom)